På Rättslig Vägledning använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?
Jag förstårOBS: Detta är årsutgåva 2015.14. Visa senaste årsutgåvan.
På Rättslig Vägledning använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor. Vad är kakor?
Jag förstårDen som själv ska redovisa och betala särskild inkomstskatt ska lämna en särskild skattedeklaration.
En utbetalare som ska redovisa skatteavdrag för skatt enligt A-SINK ska lämna uppgifter om betalningsmottagaren i en bilaga till arbetsgivardeklarationen.
En särskild skattdeklaration för särskild inkomstskatt ska lämnas av den som själv ska redovisa och betala skatten enligt 13 kap. 6 och 7 §§ SFL, d.v.s. av
De särskilda skattedeklarationerna ska lämnas för varje skattepliktig ersättning (26 kap. 2 § 6 SFL och 26 kap. 9 § SFL).
Den särskilda skattedeklarationenn ska innehålla följande uppgifter:
Den särskilda skattedeklarationen för redovisning av särskild inkomstskatt som tas ut enligt A-SINK ska förutom ovanstående uppgifter även innehålla uppgifter om tid och plats för de tillställningar som deklarationen lämnas för (6 kap. 4 § SFF).
Den särskilda skattedeklarationen för särskild inkomstskatt ska ha kommit in till Skatteverket senast den 12:e i månaden efter den månad då den skattepliktiga ersättningen kom den skattskyldige till del. För januari och augusti gäller dock att deklarationen ska ha kommit in senast den 17:e (26 kap. 35 § SFL).