OBS: Detta är utgåva 2021.5. Visa senaste utgåvan.
- Vägledning »
- 2021 »
- Inkomstskatt »
- Kapital »
- Bostäder »
- Fastigheter »
- Privatbostadsfastighet
Privatbostadsfastighet
Privatpersoner och i vissa fall dödsbon kan vara ägare av privatbostadsfastigheter. Både den löpande beskattningen och kapitalvinstbeskattningen av privatbostadsfastigheter sker i inkomstslaget kapital.
Uppdaterat
-
- 2021-03-10 Ställningstagande: Ska ett dödsbo dra av en avgift för lagfart vid beräkning av kapitalvinst?
- Privatbostadsfastighet / Avyttring och andra överlåtelser / Kapitalvinstberäkning
-
- 2021-03-10 Ställningstagande: Kapitalvinst – grundförbättring vid byte av fönster på privatbostadsfastighet
- Privatbostadsfastighet / Avyttring och andra överlåtelser / Kapitalvinstberäkning
-
- 2021-02-05 Ställningstagande: Byte av bostäder med olika marknadsvärde – delvis gåva
- Privatbostadsfastighet / Avyttring och andra överlåtelser / Olika former av överlåtelser
-
Hyresinkomster och annan avkastning
Vid uthyrning av en privatbostadsfastighet beskattas inkomsten i inkomstslaget kapital. För att beräkna den skattepliktiga inkomsten får man från hyresinkomsten vanligen göra avdrag med 40 000 kr samt 20 procent av hyresinkomsten. -
Avyttring och andra överlåtelser
När det skett en avyttring ska den som varit ägare till bostaden göra en kapitalvinstberäkning. Om bostaden i stället övergått till annan genom ett benefikt fång ska kontinuitetsprincipen tillämpas.