När lämnas en skuld över för indrivning till Kronofogden?
Nytt: 2025-01-30
I årsutgåva 2025 har sidan kompletterats med allmän information om vad som krävs för att en fordran ska få lämnas till Kronofogden för indrivning.
För att en fordran ska få överlämnas till Kronofogden för indrivning krävs att det finns en verkställbar exekutionstitel som ligger till grund för den aktuella fordran. Ett exempel på sådan exekutionstitel är en dom eller ett beslut från en domstol. Ett annat exempel är ett utslag från Kronofogden i ett mål om betalningsföreläggande. Även ett beslut från en förvaltningsmyndighet är en sådan exekutionstitel, om beslutet medför en betalningsskyldighet och beslutet får överklagas, alternativt om det finns en särskild föreskrift om att beslutet får verkställas (3 kap. 1 § UB). När det gäller indrivning av skattekontoskulder (se nedan) så finns en sådan särskild föreskrift i 70 kap. 1 § skatteförfarandelagen.
Möjligheten för staten att få betalt är störst om Kronofogdens verkställighetsåtgärder kan sättas in så snart som möjligt efter skuldens förfallodag. För att Kronofogden ska få behörighet och möjlighet att agera måste Skatteverket löpande överlämna obetalda fordringar för indrivning (restföring) till Kronofogden.
Förutom skattekontoskulder lämnar Skatteverket även andra fordringar för indrivning. Som exempel kan nämnas fordringar på återkrav av omställningsstöd (28 § LOM), fordringar på återkrav av rot- och rututbetalningar (23 b § HUSFL) och fordringar på återkrav av utbetalningar vid skattereduktion för installation av grön teknik (24 § GRÖNFL). Även avseende dessa fordringar finns särskild föreskrift om verkställighet.
Handläggningen hos Kronofogdemyndigheten av allmänna mål regleras i indrivningslagen.
Om det vid en månadsavstämning av skattekontot finns ett underskott som överstiger restföringsgränsen ska den betalningsskyldiga, genom ett betalningskrav, uppmanas att betala beloppet och informeras om att beloppet annars kan lämnas till Kronofogden för indrivning (70 kap. 1 § SFL). Finns det även vid nästa månadsavstämning ett underskott på kontot som överstiger restföringsgränsen ska underskottet, maximalt ett belopp motsvarande det tidigare betalningskrävda beloppet, lämnas för indrivning. För att undvika detta krävs att både det belopp som har angetts i betalningskravet och eventuellt nya skatter eller avgifter som förfallit till betalning sedan föregående avstämning betalas. Det är nämligen inte en fordran på en viss preciserad skatt eller avgift utan ett skattekontounderskott som betalningskravet gäller och som sedan kan lämnas till Kronofogden för indrivning.
Huvudreglen är att ett myndighetsbeslut måste ha vunnit laga kraft innan verkställighet enligt utsökningsbalken får ske. För att beslutet ska få verkställas innan laga kraft krävs att det finns en särskild föreskrift om det (3 kap. 20 § UB). Sådan särskild föreskrift finns i skatteförfarandelagen.
Ett beslut enligt skatteförfarandelagen gäller omedelbart (68 kap. 1 § SFL). Det innebär att besluten kan verkställas direkt och att en begäran om indrivning och verkställighet enligt utsökningsbalken kan ske oberoende av om beskattningsbeslutet har vunnit laga kraft (3 kap. 20 och 23 § andra stycket UB). Skatteverket kan dock under vissa förutsättningar bevilja anstånd med betalningen.
Ett underskott på skattekontot som är lägre än 2 000 kronor, bortsett från kostnadsränta, ska falla bort om underskottet har varit obetalt i minst fem år och inga andra belopp än kostnadsränta har registrerats på kontot under samma tid. Sådana underskott lämnas normalt inte över till Kronofogden för indrivning. De kommer därmed inte heller att preskriberas efter fem år (prop. 2010/11:165 s. 1186).
Om underskottet ska falla bort gäller det även kostnadsräntan (70 kap. 6 § SFL).
Att fordran överlämnas till Kronofogden för indrivning innebär att Kronofogden med stöd av reglerna i utsökningsbalken ska driva in fordran genom exekutiva åtgärder (utmätning). Kronofogden kan under vissa förutsättningar bevilja uppskov med betalning. Under uppskovtiden vidtar Kronofogden inte några åtgärder för att driva in fordan.
Varje nytt underskott på skattekontot som restförts är ett nytt indrivningsuppdrag och får ett eget skuldnummer hos Kronofogden. Om en uppgift i Kronofogdens databas är oriktig eller missvisande ska Kronofogden besluta om rättelse.
Den lag som styr respektive fordran innehåller ränteregler. När det gäller skattekontoskulder påförs låg kostnadsränta hos Kronofogden. När det gäller kostnadsränta på fordringar på återkrav av rot- och rututbetalningar och kostnadsränta vid återkrav av utbetald skattereduktion för grön teknik påförs ingen ränta hos Kronofogden.