Uppgifterna ska rapporteras i en periodisk sammanställning för varje kalendermånad eller för varje kvartal.

Nytt: 2025-01-30

I årsutgåva 2025 har rubriken Månadsrapportering på grund av särskilda skäl och tillhörande text tillkommit (fram till rubriken ”När ska en periodisk sammanställning lämnas) med anledning av Skatteverkets ställningstagande Månadsrapportering i den periodiska sammanställningen på grund av särskilda skäl. Ställningstagandet ersätter ett tidigare ställningstagande med samma namn. Utöver detta har i övrigt smärre justeringar gjorts i texten på sidan med anledning av det nya ställningstagandet.

Rapporteringsperiod för varor

Uppgifter om varor ska enligt huvudregeln lämnas för varje kalendermånad (35 kap. 3 § första stycket 1 SFL). Bestämmelsen motsvaras av artikel 263 i mervärdesskattedirektivet.

Beslut om kalenderkvartal på begäran

Skatteverket ska besluta om rapportering varje kalenderkvartal under följande förutsättningar (35 kap. 4 § SFL):

  • den som ska lämna en periodisk sammanställning varje månad begär det och
  • det sammanlagda värdet av leverans och överföring av varor för vilka uppgifter ska lämnas i sammanställningen inte överstiger 500 000 kr exklusive mervärdesskatt varken för

  1. det innevarande kalenderkvartalet eller
  2. något av de fyra närmast föregående kalenderkvartalen.

Bestämmelsen motsvaras av artikel 263.1 a i mervärdesskattedirektivet.

Ansökan görs elektroniskt via e-tjänsten för periodisk sammanställning ”Ansökan om sammanställning per kvartal” eller på blankett SKV 4853.

Ett beslut om att få lämna en periodisk sammanställning varje kvartal gäller från ingången av det kalenderkvartal som följer närmast efter den kalendermånad då beslutet fattades (35 kap. 6 § första stycket SFL).

Exempel: när bytet till kvartal börjar gälla

Ett företag lämnar periodisk sammanställning varje kalendermånad. Ansökan om att sammanställningen i stället ska lämnas för varje kalenderkvartal skickas in. Den 20 januari fattar Skatteverket beslutet. Rapportering varje kvartal börjar då gälla från och med den 1 april. Fram till denna tidpunkt ska en sammanställning lämnas månadsvis, d.v.s. för kalendermånaderna januari, februari och mars.

Särskilda skäl att inte besluta om kalenderkvartal

Byte till kalenderkvartal är inte möjligt om det finns särskilda skäl för att rapportering ska göras varje månad (35 kap. 5 § 2 SFL). Särskilda skäl kan t.ex. vara kontrollskäl (prop. 2009/10:15 s. 136 f). Skatteverket ska i dessa fall i stället besluta att en periodisk sammanställning ska lämnas för varje månad. Ett sådant beslut gäller från ingången av det kalenderkvartal då beslutet fattades (35 kap. 6 § andra stycket SFL).

Upphäva beslut om kalenderkvartal

Ett beslut om att rapportering ska ske varje kalenderkvartal enligt 35 kap. 4 § SFL ska upphävas av Skatteverket när förutsättningarna för beslutet inte längre är uppfyllda. Detta ska ske när tröskelvärdet om 500 000 kr överskrids (35 kap. 7 § första stycket SFL).

Den som har fått beslut om att få lämna sammanställning varje kvartal och har överskridit tröskelvärdet ska underrätta Skatteverket om att rapporteringen i stället ska göras varje månad (prop. 2009/10:15 s. 136).

Beslutet om upphävande gäller från ingången av det kalenderkvartal då beslutet fattades (35 kap. 7 § andra stycket SFL).

En sammanställning ska lämnas för varje kalendermånad som har gått sedan ingången av det kalenderkvartal då beslutet fattades (35 kap. 8 § SFL).

Exempel: när bytet till varje månad börjar gälla

Skatteverket beslutar den 5 mars att upphäva beslutet om att lämna periodisk sammanställning varje kvartal. En sammanställning ska lämnas för var och en av månaderna i kvartalet där mars ingår, d.v.s. januari, februari och mars.

Byte tillbaka till kalendermånad på begäran

Om den som har fått beslut att lämna en periodisk sammanställning varje kvartal begär det ska Skatteverket besluta om ändring tillbaka till rapportering varje månad (35 kap. 5 § 1 SFL).

En begäran om att få lämna en periodisk sammanställning varje månad kan göras genom att företaget skickar in en skrivelse till Skatteverket och begär att få lämna en sammanställning varje månad.

Ett sådant beslut gäller från ingången av det kalenderkvartal då beslutet fattades (35 kap. 6 § andra stycket SFL). En sammanställning ska lämnas för varje kalendermånad som har gått sedan ingången av det kalenderkvartal då beslutet fattades (35 kap. 8 § SFL).

Exempel: när bytet till varje månad börjar gälla

Ett företag lämnar periodisk sammanställning varje kvartal. Ansökan om att sammanställningen ska lämnas för varje kalendermånad skickas in. Den 20 mars fattar Skatteverket beslut om att sammanställningen ska göras för varje månad. Det innebär att även januari och februari ska redovisas varje månad. En sammanställning ska då upprättas för var och en av månaderna i kvartalet där mars månad ingår, d.v.s. januari, februari och mars.

Exempel: byte till kalendermånad när ett företag börjar sälja varor

Ett företag som redovisar enbart tjänster i periodisk sammanställning varje kalenderkvartal börjar i december även sälja varor som ska redovisas i den periodiska sammanställningen. Det medför att företaget ska redovisa varje kalendermånad i stället (35 kap. 3 § andra stycket SFL). Eftersom företaget inte kan redovisa tjänsterna för sig och varorna för sig medför detta att redovisningsperioden ska vara kalendermånad från oktober. Det gäller även om företaget då inte kände till att någon leverans av varor skulle ske i december.

Rapporteringsperiod för tjänster

Uppgifter om tjänster ska lämnas för varje kalenderkvartal (35 kap. 3 § första stycket 2 SFL). Bestämmelsen motsvaras av artikel 263.1 c i mervärdesskattedirektivet.

Byte till kalendermånad

Om den som ska lämna en periodisk sammanställning varje kvartal begär det ska Skatteverket besluta om rapportering varje månad (35 kap. 5 § 1 SFL).

En begäran om att få lämna en periodisk sammanställning varje månad kan göras genom att företaget skickar in en skrivelse till Skatteverket och begär att få lämna sammanställning varje månad.

Ett beslut om rapportering varje månad gäller från ingången av det kalenderkvartal då beslutet fattades (35 kap. 6 § andra stycket SFL). En sammanställning ska lämnas för varje kalendermånad som har gått sedan ingången av det kalenderkvartal då beslutet fattades (35 kap. 8 § SFL).

Exempel: när bytet till varje månad börjar gälla

Ett beslut om rapportering varje månad som fattas den 3 mars innebär att sammanställningar ska lämnas även för januari och februari.

Särskilda skäl att ändra till kalendermånad

Skatteverket kan på eget initiativ besluta om att rapportering ska ske varje kalendermånad om det finns särskilda skäl (35 kap. 5 § 2 SFL).

Byte tillbaka till kalenderkvartal

Om den som har fått beslut att lämna en periodisk sammanställning varje månad begär det ska Skatteverket besluta om ändring tillbaka till kalenderkvartal. Uttrycklig lagreglering av periodbyte i sådant fall saknas men får anses följa av att rapportering av enbart tjänster som huvudregel ska ske per kvartal (35 kap. 3 § första stycket 2 SFL). Det gäller under förutsättning att det inte finns särskilda skäl för att lämna varje månad (35 kap. 5 § 2 SFL).

En begäran om att ändra rapporteringsperiod kan göras genom att företaget skickar in en skrivelse till Skatteverket och begär att få lämna en sammanställning varje kvartal.

Exempel: när bytet tillbaka till varje kvartal börjar gälla

Ett företag begär den 3 mars att få ändra rapporteringsperiod till varje kvartal men uppger inte ett visst datum som den nya perioden ska gälla ifrån.

Skatteverket bör i ett sådant fall besluta om att rapportering varje kvartal ska börja gälla från och med april. Det gäller under förutsättning att företaget har lämnat en sammanställning för någon av månaderna i innevarande kvartal, t.ex. för januari förfallodag 20 respektive 25 februari. I annat fall bör Skatteverket kontakta företaget för att välja från och med när rapportering varje kvartal ska börja gälla.

Rapporteringsperiod för varor och tjänster

Den som ska lämna uppgifter om både varor och tjänster ska lämna en periodisk sammanställning varje kalendermånad (35 kap. 3 § andra stycket SFL).

Uppgifter om både varor och tjänster lämnas i samma periodiska sammanställning. Sammanställningen kommer alltså att avse både varor och tjänster för samma tidsintervall.

Byte till kalenderkvartal

För att få lämna en periodisk sammanställning för varor och tjänster varje kvartal i stället för varje månad gäller samma förutsättningar som för den som begär att få lämna en sammanställning för varor varje kvartal. Byte till varje kvartal får inte ske om det finns särskilda skäl. Sammanställningen per kvartal kommer att avse både varor och tjänster.

Ansökan om bytet görs elektroniskt via e-tjänsten för periodisk sammanställning ”Ansökan om sammanställning per kvartal” eller på blankett SKV 4853.

Byte till kalendermånad

Den som har fått beslut om att lämna en periodisk sammanställning för varor och tjänster varje kvartal kan begära att få återgå till att lämna en sammanställning varje månad. I sådant fall gäller samma förutsättningar som för den som begär att få lämna en sammanställning för varor varje månad. Sammanställningen kommer att avse både varor och tjänster.

Tjänsteföretag som börjar sälja varor

Ett företag som lämnar periodisk sammanställning för tjänster varje kvartal och som övergår till att även lämna uppgifter om varor ska lämna en sammanställning för både varor och tjänster varje kalendermånad.

Den nya rapporteringsperioden om en månad ska i dessa fall tillämpas till och med det fjärde kalenderkvartalet som följer efter den tidpunkt när bytet av period gjordes (35 kap. 3 § tredje stycket SFL). Bestämmelsen har införts i syfte att undvika växling mellan olika perioder.

Efter det fjärde kalenderkvartalet som följer efter bytet styr reglerna i 35 kap. 3 § första stycket SFL återigen rapporteringsperioden. Det innebär en automatisk återgång till att lämna sammanställning varje kvartal för de företag som endast tillhandahåller tjänster.

Exempel: företag som rapporterat tjänster börjar också rapportera varor

Ett företag som endast haft uppgifter om tjänster att rapportera har från och med april år 1 också uppgifter om varor att rapportera. Företagets rapporteringsperiod ändras därför till att omfatta en kalendermånad från och med april år 1. Företagets verksamhet ändras dock igen under sommaren så att endast uppgifter om tjänster ska rapporteras. Företaget måste dock fortsätta att lämna den periodiska sammanställningen varje månad. Det är först från och med utgången av fjärde kvartalet efter det kvartal under vilket bytet gjordes som företaget kan återgå till att lämna periodisk sammanställning för varje kalenderkvartal, d.v.s. från och med juli–september år 2. Detta förutsätter att företaget då endast har uppgift om tjänster att rapportera.

Observera att företaget har möjlighet att begära kalenderkvartal enligt 35 kap. 4 § SFL.

Månadsrapportering på grund av särskilda skäl

Skatteverket ska besluta att en periodisk sammanställning ska göras för varje kalendermånad i stället för kvartal om det finns särskilda skäl (35 kap. 5 § 2 SFL, jämför artikel 263.1a och 1c i mervärdesskattedirektivet).

Med särskilda skäl avses kontrollskäl. Syftet med regeln om att Skatteverket ska besluta om månadsrapportering vid särskilda skäl är att förbättra Skatteverkets möjligheter att vidta kontrollåtgärder genom att snabbare få tillgång till uppgifter från företagen. Det innebär i sin tur ett snabbare informationsutbyte med andra EU-länder och en större möjlighet att försäkra sig om att de uppgifter ett företag lämnar är korrekta.

Vad innebär kontrollskäl?

Kontrollskäl kan uppkomma när det finns risk att ett företag själv agerar bedrägligt. Kontrollskäl kan även uppkomma när det finns risk att ett företag utan avsikt att själv agera bedrägligt ingår eller kan komma att ingå som ett led i en bedrägerikedja. Det ska vara fråga om konkreta omständigheter som kan knytas till företaget i det enskilda fallet. Det behöver dock inte vara fråga om en överhängande risk.

Kontrollskäl kan även uppkomma när det finns en risk för oavsiktliga fel. Skatteverket kan i sådant fall behöva försäkra sig om att ett företag förstår de regler som gäller inom ett visst område.

Omständigheter som kan innebära kontrollskäl

Särskilda skäl för månadsrapportering i en periodisk sammanställning bör i första hand bedömas utifrån behovet av att kontrollera gränsöverskridande handel samt handel med anknytning till sådan handel. Det kan därför förekomma att kontrollskäl anses utgöra skäl för att besluta om kortare redovisningsperiod för mervärdesskattedeklarationen på grund av särskilda skäl men att motsvarande kontrollskäl inte finns för beslut om månadsrapportering i den periodiska sammanställningen. Om Skatteverket har bedömt att det finns särskilda skäl för att besluta om kortare redovisningsperioder för företagets mervärdesskattedeklarationer kan det dock finnas anledning för Skatteverket att överväga att göra motsvarande bedömning avseende den periodiska sammanställningen.

En bedömning av risken görs normalt utifrån de samlade omständigheter som finns i det enskilda fallet. Det är Skatteverkets bedömning av denna risk som är avgörande för om dessa omständigheter sammantaget innebär ett sådant kontrollbehov att verket ska besluta om månadsrapportering. Skatteverkets beslut får dock inte gå utöver vad som är proportionerligt, d.v.s. skälen för beslutet ska uppväga det intrång eller men som beslutet innebär för det berörda företaget. Skatteverket anser att det normalt får anses vara proportionerligt att besluta om månadsrapportering när det finns särskilda skäl, d.v.s. kontrollskäl.

Några exempel på omständigheter som kan innebära kontrollskäl ges nedan.

Exempel: historikbolag

Ett aktiebolag som bedrivit frisörsverksamhet säljs till en ny ägare. Förutom frisörsverksamheten har bolaget även i mindre skala sålt hårvårdsprodukter till företag i andra EU-länder och har haft kvartalsrapportering i den periodiska sammanställningen. Efter överlåtelsen ändrar bolaget verksamhet och börjar sälja datakomponenter till köpare i andra EU-länder.

Med historikbolag avses en juridisk person som sålts vidare med befintliga registreringar och godkännanden i stället för att avvecklas. I sådana bolag byts styrelse och företrädare normalt ut och den verksamhet som företaget ska bedriva ändras i förhållande till den verksamhet som tidigare registreringar och godkännanden har gjorts för.

Bolaget är att anses som ett historikbolag. Det finns för sådana bolag en förhöjd risk för skatteundandragande, t.ex. en risk att bolaget används som ett led i en transaktionskedja för gränsöverskridande mervärdesskattebedrägerier inom EU. Det kan även finnas en ökad risk för oavsiktliga fel när nya ägare och företrädare träder in i ett bolag och verksamheten ändrar inriktning. Det föreligger alltså sådana kontrollskäl som innebär att Skatteverket kan besluta om månadsrapportering i den periodiska sammanställningen.

Särskilda skäl kan förstärkas ytterligare om det skulle visa sig att bolagets nya ägare eller företrädare tidigare varit involverade i mervärdesskattebedrägerier. Särskilda skäl kan även förstärkas av om det visar sig att de nya ägarna och företrädarna för bolaget saknar tidigare erfarenhet av den nya verksamhet som bolaget bedriver. Bristande kunskaper kan medföra risk för oavsiktliga fel.

Exempel: tidigare involvering i bedrägerier

Ett nystartat företag lämnar in en registreringsanmälan för mervärdesskatt till Skatteverket.

Företaget ska bedriva EU-handel genom försäljning till andra EU-länder och är därmed skyldig att lämna uppgifter i en periodisk sammanställning. Företaget vill lämna den periodiska sammanställningen kvartalsvis eftersom EU-försäljningen är planerad att vara begränsad. En av bolagets företrädare har dock varit företrädare för andra bolag som de senaste åren varit involverade i mervärdesskattebedrägerier. Den omständigheten att en av företagets företrädare i närtid haft anknytning till företag som varit involverad i mervärdesskattebedrägerier innebär en ökad risk för fortsatta skatteundandraganden. En sådan omständighet är därför tillräcklig för att Skatteverket ska kunna besluta om månadsrapportering i den periodiska sammanställningen. Hade företrädarens anknytning till bolagen, eller bolagens involvering i bedrägerier, legat längre tillbaka i tiden hade ytterligare omständigheter behövts, t.ex. att företaget bedriver verksamhet i en riskbransch.

Exempel: riskbransch och brister i redovisningen

Ett företag säljer varor till andra EU-länder i en verksamhet som ingår i en typisk riskbransch. Med riskbransch menas branscher med en stor andel skattefel. Skattefelet kan bero på medvetet skatteundandragande. Skattefelet kan även bero på oavsiktliga fel, t.ex. på grund av skatteregler som kan vara svåra att tillämpa. Vilka branscher som är riskbranscher kan variera över tid.

Förhållandet att företaget är verksamt i en riskbransch är inte tillräckligt för att Skatteverket ska kunna fatta beslut om månadsrapportering i den periodiska sammanställningen. Det behövs därför ytterligare omständigheter. Om företaget inte har lämnat in mervärdesskattedeklarationer eller periodiska sammanställningar i tid, eller om det förekommer felaktigheter i de uppgifter företaget lämnat, kan det försvåra Skatteverkets kontroll. Det finns i sådant fall särskilda skäl för Skatteverket att besluta om månadsrapportering.

Exempel: risk för oavsiktliga fel

Ett nystartat företag ska köpa in varor huvudsakligen från privatpersoner och dödsbon och sälja dem vidare med tillämpning av den särskilda ordningen för vinstmarginalbeskattning av begagnade varor m.m. (VMB). Företagets försäljning riktar sig till privatpersoner och företag i Sverige, andra EU-länder och i länder utanför EU. Företrädarna för företaget har inte tidigare varit verksamma i branschen. Mervärdesskattereglerna för VMB i kombination med reglerna för handel inom EU och handel med länder utanför EU kan vara komplicerade att tillämpa vilket särskilt gäller om tidigare erfarenhet från branschen saknas. Det finns därför särskilda skäl för månadsrapportering i den periodiska sammanställningen på grund av risk för oavsiktliga fel.

När det inte längre finns kontrollskäl

Om Skatteverket har fattat ett beslut om månadsrapportering i den periodiska sammanställningen kan företaget begära att få återgå till kvartalsrapportering. Om det inte längre föreligger kontrollskäl ska Skatteverket besluta om kvartalsrapportering för företaget.

När ska en periodisk sammanställning lämnas?

Det finns två tidpunkter när en periodisk sammanställning ska ha kommit in till Skatteverket. Vilken av tidpunkterna som ska användas beror på om sammanställningen lämnas elektroniskt, på annat sätt eller om rapporteringsperioden har ändrats. De gäller oberoende av när mervärdesskattedeklarationen ska lämnas.

Om en periodisk sammanställning inte lämnas i rätt tid ska normalt en förseningsavgift tas ut (48 kap. 1 § SFL).

Periodisk sammanställning lämnas elektroniskt

Skatteverket har i föreskrifter angett att periodisk sammanställning får lämnas till Skatteverket elektroniskt. Lämnandet sker med hjälp av någon av e-tjänsterna (SKVFS 2010:3)

  • filöverföring
  • periodisk sammanställning.

Om sammanställningen lämnas elektroniskt ska den ha kommit in till Skatteverket senast den 25 i månaden efter utgången av den period som sammanställningen avser (35 kap. 9 § första stycket 1 SFL).

Exempel: rapporteringsperiod kalendermånad

Periodisk sammanställning för perioden mars ska lämnas 25 april om den lämnas elektroniskt.

Periodisk sammanställning lämnas på annat sätt

Om sammanställningen lämnas på annat sätt än elektroniskt ska den ha kommit in till Skatteverket senast den 20 i månaden efter utgången av den period som den avser (35 kap. 9 § första stycket 2 SFL).

Exempel: rapporteringsperiod kalenderkvartal

Periodisk sammanställning för perioden januari-mars ska lämnas 20 april om den lämnas på papper.

När en periodisk sammanställning ska lämnas i samband med att rapporteringsperioden ändras

Om Skatteverket har fattat beslut om att rapportering varje kvartal ska ändras till varje månad ska en sammanställning lämnas för den eller de månader som har gått sedan kvartalets början. De sammanställningar som då ska lämnas ska ha kommit in till Skatteverket senast den 20 i månaden efter utgången av den månad då beslutet fattades (35 kap. 9 § andra stycket SFL). Samma tidpunkt för rapportering gäller oavsett om sammanställningen lämnas elektroniskt eller på papper.

Exempel: tidpunkt för att lämna sammanställning i samband med ändring av perioden

Ett företag lämnar periodisk sammanställning varje kvartal. Ansökan om att sammanställningen ska lämnas för varje kalendermånad skickas in. Den 15 mars fattar Skatteverket beslut om att sammanställningen ska göras för varje månad. Det innebär att även januari och februari ska rapporteras var för sig. De periodiska sammanställningarna för månaderna januari och februari ska lämnas den 20 april oavsett om de lämnas elektroniskt eller på papper. Den periodiska sammanställningen för mars lämnas den 20 eller 25 april beroende på om den lämnas på papper eller elektroniskt.

Referenser på sidan

EU-författningar

  • RÅDETS DIREKTIV 2006/112/EG av den 28 november 2006 om ett gemensamt system för mervärdesskatt [1] [2] [3] [4]

Föreskrifter

  • Skatteverkets föreskrifter om inlämnande av periodisk sammanställning i elektronisk form; [1]

Lagar & förordningar

Propositioner

  • Proposition 2009/10:15 Nya mervärdesskatteregler om omsättningsland förtjänster, återbetalning till utländska företagare och periodisk sammanställning [1] [2]

Ställningstaganden

  • Månadsrapportering i den periodiska sammanställningen på grund av särskilda skäl; mervärdesskatt [1] [2] [3] [4] [5]