En ackordsborgenärs avdragsrätt för en förlust på en fordran kan vara avdragsgill.
Läs också om ackordsgäldenärens avdragsrätt för tidigare års underskott och om skattskyldighet vid ackord och skulduppgörelser.
Nytt: 2025-01-31
I årsutgåva 2025 har sidan strukturerats om för att bli tydligare.
En fordran, eller en del av en fordran, som har sattts ned genom ett ackord har definitivt upphört att gälla. Ackordet innebär att borgenären definitivt har avstått från sin fordran. Fordran anses avyttrad till den del den har satts ned (RÅ 2010 ref. 34). Läs även Skatteverkets ställningstagande Avdrag för förlust på fordran vid definitivt avstående.
Avdragsrätten för ackordsförluster på fordringar som skattemässigt utgör kapitaltillgångar, ska bedömas i enlighet med de särskilda reglerna för kapitalförluster i IL. Läs mer om detta i ställningstagandet Förlust på lånefordringar i inkomstslaget näringsverksamhet.
Att ett ackord innebär att en fordran är avyttrad medför att förlusten får dras av i inkomstslaget näringsverksamhet. Detta gäller förutsatt att fordran skattemässigt utgör en kapitaltillgång och att övriga förutsättningar för avdrag är uppfyllda.
Om ackordet avser en fordran som har uppkommit när gäldenären och borgenären var i intressegemenskap med varandra finns särskilda bestämmelser som innebär att en förlust inte får dras av (25 a kap. 19 § IL). Avdragsförbudet gäller företag som kan inneha en näringsbetingad andel. Syftet är att motverka att det avdragsförbud som finns för sådana förluster kringgås genom användande av andra typer av tillgångar (prop. 2002/03:96 s. 177). Läs mer under Förlust på fordran.
Om ackordet avser en fordran på köpeskilling som uppkommit vid avyttring av näringsbetingade andelar är förlusten däremot avdragsgill så länge det inte fanns intressegemenskap mellan gäldenär och borgenär när fordran uppkom.
Om den fordran som ackordet avser är en kundfordran, får avdragsrätten bedömas enligt huvudregeln (16 kap. 1 § IL). Läs mer om detta under Värdering av kundfordringar.
Fram till 1983 års taxering gällde en begränsning i avdragsrätten för ackordsförluster om det fanns intressegemenskap mellan en borgenär och en gäldenär och det kunde antas att ackordet hade sin grund i intressegemenskapen (29 § anv. p. 10 andra stycket KL, se även äldre rättspraxis, RÅ 1972 A 74 och RÅ 1976 Aa 47). I samband med slopandet av bestämmelsen uttalades i förarbetena att syftet inte var att ändra rättsläget (prop. 1980/81:68, del A, s. 201). Avgöranden från Högsta förvaltningsdomstolen gällande varufordringar bekräftar att någon ändring av rättsläget inte har skett efter att bestämmelsen togs bort (RÅ 1987 not. 439 och RÅ 1990 not. 193, jfr även KRNG 2004-05-27, mål nr 6944-02 och KRNJ 2019-02-25, mål nr 1398-18).
Om ett företag lämnar en avsevärt längre kredittid än normalt till ett dotterbolag, på grund av intressegemenskapen, och fordran därigenom indirekt finansierar dotterbolagets verksamhet, bör fordran betraktas som en lånefordran. Detta gäller även om fordran uppkommit vid en överlåtelse av egendom (RÅ 1990 not. 193). Läs mer under Fordringar.
I enskild näringsverksamhet räknas en fordran som en tillgång i näringsverksamheten enbart om den är en lagertillgång eller kundfordran (13 kap. 7 § IL). För en fordran som inte är en lagertillgång eller kundfordran kommer därmed en ackordsförlust att bedömas enligt reglerna i inkomslaget kapital. Läs mer under Tillgångar och skulder i enskild näringsverksamhet samt under Svenska fordringsrätter.