Skatteverket är utbetalande myndighet för lönegarantibelopp i ärenden som ingår i konkurser eller andra insolvensförfaranden som har beslutats från och med den 1 februari 2025.

Skatteverkets roll som utbetalande myndighet

Skatteverket ansvarar från och med den 1 februari 2025 för utbetalning av lönegarantibelopp och därmed sammanhängande uppgifter i beslutade konkurser eller andra insolvensförfaranden från samma datum. För konkurser eller andra insolvensförfaranden som beslutats innan denna tidpunkt är länsstyrelsen utbetalande myndighet.

Lönegarantilagens sociala syfte ställer särskilda krav på att ärendena handläggs skyndsamt (prop. 1991/92:139 s. 31). Innan utbetalning sker ska Skatteverket genomföra kontroller i syfte att motverka felaktiga utbetalningar. Så länge kontrollerna pågår och till dess beslutsfattaren återkopplat efter att uppgifter lämnats ut får garantibeloppet inte betalas ut (23 a, 23 b §§ LGL).

De sammanhängande uppgifterna som Skatteverket ska utföra är bland annat att verkställa skatteavdrag, att ta emot och hantera försäkran från arbetstagaren om dennes anställnings- och avlöningsförhållanden och att lämna uppgifter till Försäkringskassan.

Fordran ska ha förfallit till betalning

Lönegarantibelopp får inte betalas ut innan arbetstagarens fordran har förfallit till betalning (23 § LGL). Ibland fattar beslutsfattaren ett beslut om en arbetstagares rätt till lönegarantibelopp innan arbetstagaren har rätt att ta del av beloppet. Skatteverket kommer i så fall inte betala ut garantibeloppet förrän fordran har förfallit till betalning.

Exempel

En beslutsfattare fattar den 20 februari beslut om arbetstagare A:s rätt till lönegaranti för månad januari och februari. Eftersom arbetstagaren i vanliga fall får löneutbetalning den 25 varje månad i efterskott (månaden efter intjänad månad) innebär det att arbetstagaren kan få lönegaranti utbetalt för månad januari tidigast den 25 februari och för månad februari tidigast den 25 mars.

Utbetalningen kan dröja ytterligare om Skatteverkets kontroller resulterar i uppgifter som kan antas ha särskild betydelse för beslutet eller underrättelsen.

Skatteavdrag och löneutmätning

Skatteverket ansvarar för att göra skatteavdrag på garantibeloppet som ska betalas ut till arbetstagaren (24 § LGL och 7 § LGF). Hänsyn kommer att tas till eventuellt jämkningsbeslut.

Skatteverket ska också verkställa beslut om löneutmätning när sådant finns. Det innebär att Skatteverket kommer att dra ifrån det utmätta beloppet och betala det till Kronofogden.

Avräkning för förskottsbetalning

Skatteverket ska göra avräkning för förskottsbetalning som har skett enligt 11 kap. 14 § KonkL och som avser fordringar som omfattas av garantin (24 § LGL)

Arbetsgivaravgifter samt individ- och kontrolluppgifter

Skatteverket ska betala arbetsgivaravgifter på utbetalt garantibelopp (2 kap. 1, 10 och 11 § 2 SAL) och även se till att kontrolluppgifter och individuppgifter lämnas på arbetstagaren (7 § LGF).

Referenser på sidan

Lagar & förordningar

Referenser inom lönegarantiutbetalning